سولات متداول

ما سوالات متداول را در سه بخش شوینده ها، ضدعفونی کننده ها و خدمات و برنامه ها برای شما جمع آوری کرده ایم. در صورتی که سوال و پاسخ شما در بین سوال های ذیل نبود با ما در تماس باشید

برنامه ProFit چیست؟

برنامه پروفیت یک برنامه شستشو و گندزدایی خطوط صنعت شیر و صنایع وابسته به آن است که توسط شرکت پاکروپارت برای اولین بار در ایران عرضه میگردد. این برنامه کابردی با استفاده از رفرنس ها و منابع جدید علمی توسط متخصصین علوم و صنایع غذایی، میکروبیولوژی و مهندسین شیمی طراحی شده و ارائه می گردد. استفاده و اجرای این برنامه در سیستم های CIP مزیت های متعددی را به همراه دارد و هدف نهایی آن افزایش کیفیت محصولات لبنی با استفاده از راهکارهای مناسب و مقرون به صرفه است.

اجرای برنامه ProFit چیست؟

بررسی فرایندهای تولید و اصلاح آن در صورت نیاز

بررسی فرایند CIP در حال اجرا و اصلاح آن در صورت نیاز

جایگزینی محصولات شوینده مناسب به جای شوینده های سنتی

جایگزینی محصولات ضدعفونی کننده به جای مواد و روش های سنتی

ارائه دستورالعمل های مناسب و آموزش آن

ارائه شیوه نامه های روش های شستشو و روش کسب اطمینان از درست انجام شدن آن

ارائه روش های پایش این برنامه

بازبینی و ممیزی دوره ای برنامه جهت حفظ و بهینه سازی

مزیت های اقتصادی برنامه ProFit چیست؟

کاهش هزینه حمل و نقل و انبارش مواد شوینده به دلیل یک سوم شدن دز مصرف مواد قلیایی و اسیدی

کاهش زمان شستشو و ضدعفونی ماشین آلات و خطوط به دلیل نیاز به آبکشی کمتر شوینده ها

کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری به دلیل کاهش خورندگی

کاهش مصرف آب و انرژی

افزایش راندمان تولید به دلیل کاهش زمان CIP

بهبود کیفی محصولات و کاهش برگشت محصول از بازار به دلیل افزایش راندمان شستشو و کاهش احتمال تشکیل بیوفیلم در خطوط

محصولات کاربردی در برنامه ProFit چیست؟

Detoseptic D3 یا Detoseptic D4 ، شوینده های قلیایی (به ترتیب به شکلپودر و مایع )

Detoseptic D5 شوینده اسیدی

Vinoxideضدعفونی کننده پایه پراستیک

آیا شرکت پاکروپارت خدمات آموزشی هم دارد؟

بله- شرکت پاکروپارت آماده ارائه محتوای علمی و به روز دنیا در قالب برگزاری دوره های آموزشی اختصاصی در محل کارخانه های صنایع غذایی توسط مشاوران  خود که اساتید شناخته شده در این صنعت هستند، می باشد.

آیا برنامه ProFitباعث ایجاد هزینه های بیشتر برای هر CIPمی گردد؟

خیر- در حالت معمول و در خطوط متداول تولید شیر و فرآورده های شیری محصولات شوینده جایگزین سود و اسید نیتریک در دز  سود و اسید نیتریک استفاده می شوند و قیمت هر کیلو از دتوسپتیک D3 ,D4 ,D5 مساوی و یا کمتر از سه کیلو سود و اسید نیتریک است.

آیا تست محصولات به صورت حضوری انجام می گیرد؟

بله – تست محصولات شوینده و ضدعفونی کننده  به درخواست یا نیاز مشتری در محل کارخانجات صنایع غذایی توسط واحد مهندسی فروش این شرکت انجام می گیرد.

آیا تست های تایید اثر پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی محصولات نیز انجام می شود؟

بله – تیم کارشناسان و متخصصان حرفه ای ما در واحد های تحقیق و توسعه و مهندسی فروش آماده انجام تست های تایید اثرگذاری محصولات و صحه گذاری CIP در محل کارخانه ها و آزمایشگاه های مجهز شرکت ها می باشند.

#f7f7f7

در صورت بروز مشکلات میکروبی در محصولات و خطوط تولید، شرکت پاکروپارت چه خدماتی ارائه می دهد؟

یکی از خدمات این شرکت ارائه مشاوره های تخصصی در خصوص ریشه یابی و حل مشکلات میکروبی در فرایند تولید مواد غذایی توسط مشاوران مجرب و متخصص می باشد.

درخواست مشاوره از شرکت پاکروپارت چگونه پیگیری می شود؟

مراحل رسیدگی به درخواست های مشاوره که از طرف مشتریان دریافت می شود شامل:

دریافت شرح اولیه موضوع از مشتری

تحلیل و بررسی اولیه

اعزام کارشناسان و مشاوران مهندسی فروش و تحقیق و توسعه شرکت به سایت مشتری

ارائه پروپزال

ارائه خدماتی از جمله انجام آزمون های مرتبط با موضوع

همراهی مشتریان تا رسیدن به نتیجه نهایی

آیا برنامه ProFit قابل ارائه در یک قالب اقتصادی می باشد؟

بله- تمام مزایا و منافع حاصل از این برنامه به صورت ریالی و مقایسه ای با برنامه معمول CIP  کارخانه ها در یک طرح    اقتصادی کامل برای هر کارخانه قابل طراحی و ارائه می باشد.

آیا برنامه ProFit تاکنون در شرکت های لبنی و غذایی کشور اجرایی شده است؟

بله- تعداد زیادی از شرکت های بزرگ و مطرح و همچنین شرکت های متوسط و کوچک صنعت غذای ایران از این برنامه و محصولات CIP استفاده می کنند.

امکان تولید محصولات شوینده و و ضدعفونی کننده جدید و اختصاصی مربوط به خطوط تولید و تجهیزات کارخانجات وجود دارد؟

بله- گروه تحقیق و توسعه شرکت پاکروپارت همواره از تولید محصولات با فرمولاسیون به روز و اختصاصی طبق نیاز بازار و مشتریان  استقبال میکند.

شرایط محیط جهت نگهداری محصولات شوینده (دتوسپتیک ) باید به چه صورت باشد؟

در مورد محصولات پودری بستن درب کیسه پس از مصرف، عدم مجاورت با هوا، نگهداری در جای خشک و خنک و عدم تابش مستقیم نور آفتاب جزو اصول اصلی نگهداری می باشد.در مورد محصولات مایع بسته بودن درب ظرف ها، عدم اختلاط با سایر شوینده ها، عدم تماس نور مستقیم با ظروف حاوی محصول و نگهداری در دمای محیط ضروری می باشد.

برای کسب اطلاعات دقیق تر به  MSDSمحصولات مراجعه نمایید.

علت سفیدک های باقی مانده در خطوط CIP چیست؟

علت­های متفاوتی را برای آن می­توان بیان نمود که درصد و میزان آن ممکن است در هر کارخانه متفاوت باشد. اما دلایل اصلی آن، ناخالصی سودپرک، سختی آب بالای کارخانجات و عدم توانایی سودپرک در نگه داشتن آلودگی­ها و رسوبات در حال محلول می­باشد. قابل ذکر است دتوسپتیک D3 و D4 پس از مصرف از خود سفیدک و رسوبات باقی نمی­گذارد.

چرا شستشو با شوینده های فرموله شده ی دتوسپتیک باعث کوتاه شدن زمان آبکشی می شود؟

قدرت عملکرد و مکانیسم اثر گذاری این محصول به صورتی است که در مدت زمان کمتری رسوبات را در خود حل کرده و همچنین چسبندگی آن بر روی سطوح کم است. به بیانی دیگر آبکشی شدن و جدایی از سطح به گونه ای است که به راحتی از روی سطح خارج می­شود.

مقایسه خورندگی دتوسپتیک D5 و D3 نسبت به سود و اسید چگونه است؟

طبق تست­های انجام شده توسط شرکت بازرسی تجاری کالا ( IGI )، خورندگی این دو محصول بر روی تجهیزات از جنس استنلس استیل ۳۱۴ و ۳۱۶ (که عمده تجهیزات صنعت غذا از این جنس می باشند) نسبت به سودپرک و اسید نیتریک ۵ تا ۶ برابر کمتر می باشد. علاوه بر این خورندگی محصولات دتوسپتیک بر روی قطعات الاستومری (گسگت ها و اورینگ ها و …) نیز توسط این موسسه اندازه گیری شده است که نتایج عدم خورندگی این محصولات بر روی این قطعات را نشان می دهد..برای اطلاعات بیشتر در خصوص خورندگی و نتایج تست ها به جدول سازگاری سطوح محصولات و قسمت تاییدیه های شرکت مراجعه کنید.

#f7f7f7

بعد از شستشو با دتوسپتیک D3 و D4 چگونه میتوان پایان آبکشی را تشخیص داد؟

بهترین روش استفاده از pH متر و اندازه­گیری pH آب خروجی است. هنگامی که pH آب خروجی خنثی و یا نزدیک به خنثی باشد آبکشی به صورت کامل انجام شده ­است. روش دیگر همان تست فنل است که برای سودپرک نیز انجام می­شود. در صورتی که فنل فتالئین به آب خروجی اضافه شده و آب خروجی تغییر رنگ ندهد ( بی رنگ ) pH خنثی است. در حالتی که رنگ ارغوانی شود pH هنوز قلیایی است.

آیا محصولات شوینده قابلیت تنظیم شدن با غلظت سنج های خطوط را دارند؟

بله- محصولات (Detoseptic D5, D4 , D3  )CIP قابلیت تنظیم شدن با غلظت سنج ها ( کانداکتیویته متر) در خطوط را دارند.کانداکتیویته یا هدایت الکتریکی برای هر ماده با هر غلظتی متفاوت است. برای D5, D4 , D3 نیز در غلظت­های متفاوت می­توان کانداکتیویته را اندازه­گیری نمود. کانداکتیویته در دما و سختی­های آب متفاوت، فرق داشته و بهتر است در غلظت­های مشخص توسط همان کارخانه اندازه­گیری شود. در صورت نیاز می­توانیم در غلظت­های متفاوت کانداکتیویته این سه محصول را در دما و سختی مشخصی به صورت جدول به مشتری عرضه نماییم.

مکانیزم شستشو دتوسپتیک D3 بر چه مبنایی است؟

مکانیزم­های متفاوتی را برای عملکرد D3 می­توان بیان نمود. کمپلکس کننده­های مختلف در این فرمول مانع از اثرگذاری سختی آب بر روی قدرت شویندگی D3 می­شود. ترکیبات نگهدارنده در محلول آماده مصرف، آلودگی­ها را در خود نگه داشته و مانع از رسوب مجدد آن­ها بر روی سطوح می­گردد. سورفکتانت­های مناسب سرعت نفوذ مواد قلیایی را به داخل چربی­ها افزایش داده و شستشو را تسریع می­کنند.

غلظت مصرفی مجاز دتوسپتیک D3 چند درصد است و به چه عواملی بستگی دارد؟

این مقدار با توجه به میزان آلودگی متفاوت است، سودپرک به طور استاندارد ۵/۱ درصد جهت شستشو استفاده می­شود اما این مقدار با توجه به مقدار آلودگی و نوع فرآیند متفاوت است و می­تواند بیشتر باشد. با توجه به دز  دتوسپتیک D3 به سودپرک، این محصول را می­توان از دز ۵ گرم بر لیتر (۵٫۰ درصد ) و بیشتر استفاده نمود.

دما و زمان، سختی آب و سرعت سیرکوله شدن عوامل تاثیرگذار در مقدار دز مصرف هستند.

آیا میتوان درصد خلوص معینی برای دتوسپتیک ها درنظر گرفت؟

درصد خلوص مربوط به موادی است که یک ماده شیمیایی به عنوان ماده اصلی در آن قرار داشته و درصد خلوص آن ماده بیان می­شود. مثلاً سودپرک ۹۸ درصد، شامل ۲ درصد ناخالصی­های مختلف و ۹۸ درصد خلوص هیدروکسید سدیم است. در محصولات شوینده فرموله شده شرکت پاکروپارت علاوه بر استفاده از بنیان های پایه شوینده مثل هیدروکسید سدیم و اسید نیتریک، مواد مختلفی با درصدهای متفاوت حضور دارند که هرکدام نقش مهمی در شستشو دارد و نمی­توان خلوصی برای کل محصول درنظر گرفت. اصولاً درصد خلوص باید بر مبنای یک ماده اصلی بیان شود که در این­جا این تعریف کاربرد ندارد.

دمای مناسب برای بهترین اثرگذاری شوینده های قلیایی و اسیدی چه دمایی است؟

بهترین دما برای شوینده­های قلیایی ۷۵-۸۵  درجه سانتی گراد است. البته در برخی از کارخانجات از دمای کمتر نیز استفاده می­شود اما بهترین راندمان در این دما بدست می آید. فاکتور دما می­تواند با دز شوینده، زمان سیرکولاسیون، دمای فرایند حرارتی صورت گرفته روی محصول در آن دستگاه و سایر فاکتورهای مؤثر تغییر کند.

بهترین دما برای شوینده های اسیدی دمای ۷۰-۶۰ درجه سانتی گراد می باشد.

بهترین دما برای انحلال دتوسپتیک D3 چقدر است؟

از لحاظ کلی، حلالیت D3 با افزایش دما بیشتر می شود. اما جهت جلوگیری از پاشش محلول و همچنین واکنش­های سریع، همیشه بهتر است D3 را به آب در دمای محیط اضافه کرده و سپس آن را به دمای بالاتر( C˚ ۸۵ ) برسانیم.

آیا با وجود سود یا اسید نیتریک باقی مانده در مخزن میتوان دتوسپتیک D3 و دتوسپتیک D5را نیز به مخزن افزود؟

از لحاظ شیمیایی با توجه به اینکه هر دو ماده قلیایی یا اسیدی هستند مشکلی ایجاد نمی­کند. اما از لحاظ عملکردی، پیگیری نتایج شستشو، اندازه گیری غلظت و واکنش­های ناخواسته ممکن است مشکلاتی را ایجاد نماید.

به طور کلی این کار پیشنهاد نمی­شود.

تفاوت TDS و Hardness در چیست؟و سختی آب مناسب برای استفاده دتوسپتیک ها چند PPMاست؟

Total Dissolved Solid (TDS) بهمجموعناخالصیهایموجوددرآبگفتهمیشودبهاصطلاحدیگربهمجموعموادجامدموجوددرآبTDSگفتهمیشود. TDSبهصورتppmبیانمیشود. TDSآبآشامیدنیمجاز ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ است. سختیمجموعغلظتنمک هاایکلسیمومنیزیمموجوددرآباست. بهطورکلیمیتوانگفت،TDS ده برابرسختیاست. (سختیجزئیازTDSاست.) وقتیTDS=1500باشدسختیتقریبا ۱۵۰ است.

هرچهسختیکمترباشداثراتشستشوقابلمشاهده¬تروبهتراست. اماسختی ۱۰۰ تا ۱۵۰ نیازبهافزایشدزشویندههایدتوسپتیکندارد. تاسختی ۲۰۰ تا ۲۵۰ عملکردشویندهتحتتاثیرقرارنمیگیرد. ایندرحالیاستکهاستفادهازاینآبسختمیزانمصرفاسیدراافزایشمیدهد.

آیا برای تجهیزات تولید کره محصول خاصی پیشنهاد می گردد؟

بله- برای این منظور به تفکیک جنس خطوط تولید (استنلس استیل یا آلومینیوم)  دو محصول قلیایی

Detoseptic D3 –Butter lines( Al) و Detoseptic D3 –Butter lines(S.S) در شرکت پاکروپارت فرموله شده است.

آیا برای تجهیزات فلزی حساس(غیر از استنلس استیل) شوینده مناسبی وجود دارد؟

بله- دتوسپتیک D3 شوینده قلیایی سطوح آلومینیومی ودتوسپتیک D5 شوینده اسیدی سطوح فلزی حساس محصولاتی هستند که برای شستشوی این سطوح فرموله شده اند.

آیا باقی مانده ضدعفونی کننده وین اکساید ۱۵ روی محصول تاثیر می گذارد؟

در صورت استفاده در دزهای مجاز پیشنهادی انتظار میرود در پایان فرایند ضدعفونی، باقیمانده پراستیک اسید در تجهیزات و مسیر ها کمتر از حد استاندارد مورد قبول باشد. برای کسب اطمینان از نوار تست های مخصوص سنجش باقیمانده پراستیک اسید در پایان مرحله ضدعفونیاستفاده شود.

به غیر از پراستیک اسید چه مواد دیگری در وین اکساید۱۵ وجود دارد؟

محصول وین اکساید که حاوی ۱۵ درصد پراستیک اسید می باشد، از واکنش اسید استیک و پراکسید هیدروژن طی فرایندی که منجر به پایداری واکنش بر روی تولید ۱۵ درصد پراستیک اسید می شود تولید می گردد. در نتیجه در محلول کنسانتره ترکیبی از تمام این مواد وجود دارد.

برای اطلاعات دقیق تر به MSDS محصول مراجعه فرمایید.

دز مجاز مصرف برای وین اکساید ۱۵ چقدر است؟

با توجه به بنیان این محصول که پراکسی استیک اسید می باشد دز مجاز بر اساس تاییدیه های بین المللی (FDA) در دستور العمل مصرف شرکت پاکروپارت اعلام می گردد. به طور کلی استفاده از این محصول بر اساس باقیمانده مجاز در صنعت غذا در موارد مختلف متفاوت است. برای مثال در CIP  معمولا از دز یک لیتر به ۷۵۰ لیتر تا یک لیتر در ۱۰۰۰ لیتر پیشنهاد می گردد.

برای اطلاعات دقیق تر دستورالعمل کاربرد این محصول را از کارشناسان شرکت دریافت نمایید.

شرایط محیط نگهداری وین اکساید ۱۵چگونه باشد؟

از قرار دادن این محصول در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد و یا در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری نمایید. همچنین محصول را در مجاورت مواد قلیایی و کلرینه قرار ندهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به MSDS محصول مراجعه شود.

آیا می توان برای تصفیه آب آشامیدنی از وین اکساید۱۵ استفاده کرد؟ دز مجاز مصرف چقدر باشد؟

از محصول وین اکساید برای بهداشتی کردن آب شستشو و فرایند، در دز های مشخص که در دستورالعمل بهداشتی کردن آب آمده است، می توان استفاده کرد.

اما استفاده به منظور تصفیه آب آشامیدنی پیشنهاد نمی گردد.

آیا وین اکساید بر روی سطوح باعث خورندگی می شود؟

خیر- استفاده ازاین محصول در رقت های پیشنهادی در دستورالعمل ها که منطبق برتاییدیه های مجاز بین المللی میباشد فاقد خورندگی بر روی قطعات و تجهیزات استنلس استیل می باشد.

جهت کسب اطمیناناز میزان خورندگی وین اکساید گواهی اندازه گیری خورندگی موسسه IGI  بر روی استنلس استیل را دریافت نمایید.

باقی مانده پراستیک اسید بعد از ضدعفونی چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

با توجه به رقت مصرفی، دما، زمان سیرکولاسیون و تنش فیزیکی وارد شده به این محصول و همچنین سختی آب و حضور مواد آلی، باقیمانده پس از ضدعفونی می تواند متغییر باشد. به طور کلی در دز های پیشنهادی باقیمانده، قابل قبول و بدون نیاز به آبکشی می باشد.

سختی آب در عملکرد ضدعفونی کننده چه تاثیری دارد؟

در صورت بالاتر بودن سختی آب از حد استانداردPPM) 150 تا ۲۰۰) راندمان ضدعفونی کنندگی پراستیک اسید کاهش می یابد. برخی از ضدعفونی کننده ها از جمله گروه بنیانآمونیوم های چهار تایی)سانی سپت هایS3و (S6مقاومت بیشتری نسبت به سختی آب دارند.

آیا می توان باقی¬مانده محصول آماده به مصرف وین اکساید ۱۵ را دوباره به ظرف برگرداند؟

خیر – از اضافه کردن محلول رقت سازی شده به ظرف اصلی خودداری نمایید. این امر باعث تغییر در تعادل فرمولاسیون محصول و کاهش ماده موثره می گردد.j

آیا وین اکساید ۱۵ روی بایوفیلم تاثیر می¬گذارد؟

بله- وین اکساید با توجه به اینکه یک ضدعفونی کننده سطح بالا می باشد و بر روی انواع فرم های مقاوم میکربی اثر گذار است یکی از بهترین ضدعفونی کننده های اثر گذار بر روی بایوفیلم ها است.

آیا بعد از ضدعفونی کردن در خطوطی مثل ماست و پنیر که محصول تخمیری وارد خط می شود باید آبکشی صورت گیرد؟

ضدعفونی کننده وین اکساید یک ضدعفونی کننده سطح بالا و فودگرید می باشد و در ضدعفونی خطوط تولید صنعت لبنیات در حالت معمول و دزهای پیشنهادی فاقد باقیمانده می باشد. ولی با توجه به حساسیت موجود در خطوط تخمیری جهت اطمینان از عدم اثر گذاری باقیمانده اندک از این بنیان بر روی استارتر ها پیشنهاد می گردد که پس از استفاده از وین اکساید، آبکشی با آب پاک در انتهای CIP در نظر گرفته شود.

ضدعفونی دوغاب نشاسته با چه غلظتی از وین اکساید ۱۵ انجام شود؟

وین اکساید با توجه به تاییدیه های بین المللی و استاندارد داخلی قابل استفاده جهت کاهش بار میکربی دوغاب نشاسته می باشد. دز استفاده با توجه به نوع فرایند و با توجه به آلودگی اولیه قابل تعیین است . جهت اطلاعات دقیق تر به دستورالعمل استفاده مراجعه فرمایید.

بهترین ضدعفونی کننده برای از بین بردن جلبک در برج های خنک کننده و سیستم های آب در گردش چیست؟

در این سیستم ها استفاده از سانی سپت S4 محصول ضدعفونی کننده پایه پراکسید هیدروژن و نقره شرکت پاکروپارت  بهترین اثر گذاری را دارد. جهت روش دقیق استفاده دستورالعمل مصرف را از کارشناسان شرکت دریافت نمایید.

آیا ضدعفونی کننده مناسب برای کنترل و از بین بردن فاژ در صنعت لبنی وجود دارد؟

بله – با توجه به اینکه فاژ یکی از مقاوم ترین فرم های میکربی می باشد ضدعفونی کننده مناسب جهت از بین بردن آن وین اکساید می باشد. که در دز ppm   ۳۰۰ جهت کنترل و از بین بردن فاژ موثر می باشد.

در صورت مواجه شدن با فاژ در خطوط صنعت لبنیات، جهت اطلاعات دقیق تر و دریافت خدمات مشاوره ای با کارشناسان واحد مهندسی فروش شرکت تماس بگیرید.

کدامیک از محصولات ضدعفونی کننده شرکت پاکروپارت پس از استفاده نیاز به آبکشی ندارند؟

سانی سپت S2 یک ضدعفونی کننده بر پایه اسید سیتریک و وین اکساید ۱۵ یک ضدعفونی کننده بر پایه پراستیک اسید است که بر اساس FDA نیاز به آبکشی ندارند.

کدامیک از محصولات ضدعفونی کننده ی شرکت پاکروپارت به منظور ضدعفونی هوا استفاده می شوند؟

محتوا  در این قسمت قرار میگیرد ، بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن تغییر کنید

خدمات و برنامه ها

برنامه ProFit چیست؟

برنامه پروفیت یک برنامه شستشو و گندزدایی خطوط صنعت شیر و صنایع وابسته به آن است که توسط شرکت پاکروپارت برای اولین بار در ایران عرضه میگردد. این برنامه کابردی با استفاده از رفرنس ها و منابع جدید علمی توسط متخصصین علوم و صنایع غذایی، میکروبیولوژی و مهندسین شیمی طراحی شده و ارائه می گردد. استفاده و اجرای این برنامه در سیستم های CIP مزیت های متعددی را به همراه دارد و هدف نهایی آن افزایش کیفیت محصولات لبنی با استفاده از راهکارهای مناسب و مقرون به صرفه است.

اجرای برنامه ProFit چیست؟

بررسی فرایندهای تولید و اصلاح آن در صورت نیاز

بررسی فرایند CIP در حال اجرا و اصلاح آن در صورت نیاز

جایگزینی محصولات شوینده مناسب به جای شوینده های سنتی

جایگزینی محصولات ضدعفونی کننده به جای مواد و روش های سنتی

ارائه دستورالعمل های مناسب و آموزش آن

ارائه شیوه نامه های روش های شستشو و روش کسب اطمینان از درست انجام شدن آن

ارائه روش های پایش این برنامه

بازبینی و ممیزی دوره ای برنامه جهت حفظ و بهینه سازی

مزیت های اقتصادی برنامه ProFit چیست؟

کاهش هزینه حمل و نقل و انبارش مواد شوینده به دلیل یک سوم شدن دز مصرف مواد قلیایی و اسیدی

کاهش زمان شستشو و ضدعفونی ماشین آلات و خطوط به دلیل نیاز به آبکشی کمتر شوینده ها

کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری به دلیل کاهش خورندگی

کاهش مصرف آب و انرژی

افزایش راندمان تولید به دلیل کاهش زمان CIP

بهبود کیفی محصولات و کاهش برگشت محصول از بازار به دلیل افزایش راندمان شستشو و کاهش احتمال تشکیل بیوفیلم در خطوط

محصولات کاربردی در برنامه ProFit چیست؟

Detoseptic D3 یا Detoseptic D4 ، شوینده های قلیایی (به ترتیب به شکلپودر و مایع )

Detoseptic D5 شوینده اسیدی

Vinoxideضدعفونی کننده پایه پراستیک

آیا شرکت پاکروپارت خدمات آموزشی هم دارد؟

بله- شرکت پاکروپارت آماده ارائه محتوای علمی و به روز دنیا در قالب برگزاری دوره های آموزشی اختصاصی در محل کارخانه های صنایع غذایی توسط مشاوران  خود که اساتید شناخته شده در این صنعت هستند، می باشد.

آیا برنامه ProFitباعث ایجاد هزینه های بیشتر برای هر CIPمی گردد؟

خیر- در حالت معمول و در خطوط متداول تولید شیر و فرآورده های شیری محصولات شوینده جایگزین سود و اسید نیتریک در دز  سود و اسید نیتریک استفاده می شوند و قیمت هر کیلو از دتوسپتیک D3 ,D4 ,D5 مساوی و یا کمتر از سه کیلو سود و اسید نیتریک است.

آیا تست محصولات به صورت حضوری انجام می گیرد؟

بله – تست محصولات شوینده و ضدعفونی کننده  به درخواست یا نیاز مشتری در محل کارخانجات صنایع غذایی توسط واحد مهندسی فروش این شرکت انجام می گیرد.

آیا تست های تایید اثر پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی محصولات نیز انجام می شود؟

بله – تیم کارشناسان و متخصصان حرفه ای ما در واحد های تحقیق و توسعه و مهندسی فروش آماده انجام تست های تایید اثرگذاری محصولات و صحه گذاری CIP در محل کارخانه ها و آزمایشگاه های مجهز شرکت ها می باشند.

#f7f7f7

در صورت بروز مشکلات میکروبی در محصولات و خطوط تولید، شرکت پاکروپارت چه خدماتی ارائه می دهد؟

یکی از خدمات این شرکت ارائه مشاوره های تخصصی در خصوص ریشه یابی و حل مشکلات میکروبی در فرایند تولید مواد غذایی توسط مشاوران مجرب و متخصص می باشد.

درخواست مشاوره از شرکت پاکروپارت چگونه پیگیری می شود؟

مراحل رسیدگی به درخواست های مشاوره که از طرف مشتریان دریافت می شود شامل:

دریافت شرح اولیه موضوع از مشتری

تحلیل و بررسی اولیه

اعزام کارشناسان و مشاوران مهندسی فروش و تحقیق و توسعه شرکت به سایت مشتری

ارائه پروپزال

ارائه خدماتی از جمله انجام آزمون های مرتبط با موضوع

همراهی مشتریان تا رسیدن به نتیجه نهایی

آیا برنامه ProFit قابل ارائه در یک قالب اقتصادی می باشد؟

بله- تمام مزایا و منافع حاصل از این برنامه به صورت ریالی و مقایسه ای با برنامه معمول CIP  کارخانه ها در یک طرح    اقتصادی کامل برای هر کارخانه قابل طراحی و ارائه می باشد.

آیا برنامه ProFit تاکنون در شرکت های لبنی و غذایی کشور اجرایی شده است؟

بله- تعداد زیادی از شرکت های بزرگ و مطرح و همچنین شرکت های متوسط و کوچک صنعت غذای ایران از این برنامه و محصولات CIP استفاده می کنند.

امکان تولید محصولات شوینده و و ضدعفونی کننده جدید و اختصاصی مربوط به خطوط تولید و تجهیزات کارخانجات وجود دارد؟

بله- گروه تحقیق و توسعه شرکت پاکروپارت همواره از تولید محصولات با فرمولاسیون به روز و اختصاصی طبق نیاز بازار و مشتریان  استقبال میکند.

شوینده ها

شرایط محیط جهت نگهداری محصولات شوینده (دتوسپتیک ) باید به چه صورت باشد؟

در مورد محصولات پودری بستن درب کیسه پس از مصرف، عدم مجاورت با هوا، نگهداری در جای خشک و خنک و عدم تابش مستقیم نور آفتاب جزو اصول اصلی نگهداری می باشد.در مورد محصولات مایع بسته بودن درب ظرف ها، عدم اختلاط با سایر شوینده ها، عدم تماس نور مستقیم با ظروف حاوی محصول و نگهداری در دمای محیط ضروری می باشد.

برای کسب اطلاعات دقیق تر به  MSDSمحصولات مراجعه نمایید.

علت سفیدک های باقی مانده در خطوط CIP چیست؟

علت­های متفاوتی را برای آن می­توان بیان نمود که درصد و میزان آن ممکن است در هر کارخانه متفاوت باشد. اما دلایل اصلی آن، ناخالصی سودپرک، سختی آب بالای کارخانجات و عدم توانایی سودپرک در نگه داشتن آلودگی­ها و رسوبات در حال محلول می­باشد. قابل ذکر است دتوسپتیک D3 و D4 پس از مصرف از خود سفیدک و رسوبات باقی نمی­گذارد.

چرا شستشو با شوینده های فرموله شده ی دتوسپتیک باعث کوتاه شدن زمان آبکشی می شود؟

قدرت عملکرد و مکانیسم اثر گذاری این محصول به صورتی است که در مدت زمان کمتری رسوبات را در خود حل کرده و همچنین چسبندگی آن بر روی سطوح کم است. به بیانی دیگر آبکشی شدن و جدایی از سطح به گونه ای است که به راحتی از روی سطح خارج می­شود.

مقایسه خورندگی دتوسپتیک D5 و D3 نسبت به سود و اسید چگونه است؟

طبق تست­های انجام شده توسط شرکت بازرسی تجاری کالا ( IGI )، خورندگی این دو محصول بر روی تجهیزات از جنس استنلس استیل ۳۱۴ و ۳۱۶ (که عمده تجهیزات صنعت غذا از این جنس می باشند) نسبت به سودپرک و اسید نیتریک ۵ تا ۶ برابر کمتر می باشد. علاوه بر این خورندگی محصولات دتوسپتیک بر روی قطعات الاستومری (گسگت ها و اورینگ ها و …) نیز توسط این موسسه اندازه گیری شده است که نتایج عدم خورندگی این محصولات بر روی این قطعات را نشان می دهد..برای اطلاعات بیشتر در خصوص خورندگی و نتایج تست ها به جدول سازگاری سطوح محصولات و قسمت تاییدیه های شرکت مراجعه کنید.

#f7f7f7

بعد از شستشو با دتوسپتیک D3 و D4 چگونه میتوان پایان آبکشی را تشخیص داد؟

بهترین روش استفاده از pH متر و اندازه­گیری pH آب خروجی است. هنگامی که pH آب خروجی خنثی و یا نزدیک به خنثی باشد آبکشی به صورت کامل انجام شده ­است. روش دیگر همان تست فنل است که برای سودپرک نیز انجام می­شود. در صورتی که فنل فتالئین به آب خروجی اضافه شده و آب خروجی تغییر رنگ ندهد ( بی رنگ ) pH خنثی است. در حالتی که رنگ ارغوانی شود pH هنوز قلیایی است.

آیا محصولات شوینده قابلیت تنظیم شدن با غلظت سنج های خطوط را دارند؟

بله- محصولات (Detoseptic D5, D4 , D3  )CIP قابلیت تنظیم شدن با غلظت سنج ها ( کانداکتیویته متر) در خطوط را دارند.کانداکتیویته یا هدایت الکتریکی برای هر ماده با هر غلظتی متفاوت است. برای D5, D4 , D3 نیز در غلظت­های متفاوت می­توان کانداکتیویته را اندازه­گیری نمود. کانداکتیویته در دما و سختی­های آب متفاوت، فرق داشته و بهتر است در غلظت­های مشخص توسط همان کارخانه اندازه­گیری شود. در صورت نیاز می­توانیم در غلظت­های متفاوت کانداکتیویته این سه محصول را در دما و سختی مشخصی به صورت جدول به مشتری عرضه نماییم.

مکانیزم شستشو دتوسپتیک D3 بر چه مبنایی است؟

مکانیزم­های متفاوتی را برای عملکرد D3 می­توان بیان نمود. کمپلکس کننده­های مختلف در این فرمول مانع از اثرگذاری سختی آب بر روی قدرت شویندگی D3 می­شود. ترکیبات نگهدارنده در محلول آماده مصرف، آلودگی­ها را در خود نگه داشته و مانع از رسوب مجدد آن­ها بر روی سطوح می­گردد. سورفکتانت­های مناسب سرعت نفوذ مواد قلیایی را به داخل چربی­ها افزایش داده و شستشو را تسریع می­کنند.

غلظت مصرفی مجاز دتوسپتیک D3 چند درصد است و به چه عواملی بستگی دارد؟

این مقدار با توجه به میزان آلودگی متفاوت است، سودپرک به طور استاندارد ۵/۱ درصد جهت شستشو استفاده می­شود اما این مقدار با توجه به مقدار آلودگی و نوع فرآیند متفاوت است و می­تواند بیشتر باشد. با توجه به دز  دتوسپتیک D3 به سودپرک، این محصول را می­توان از دز ۵ گرم بر لیتر (۵٫۰ درصد ) و بیشتر استفاده نمود.

دما و زمان، سختی آب و سرعت سیرکوله شدن عوامل تاثیرگذار در مقدار دز مصرف هستند.

آیا میتوان درصد خلوص معینی برای دتوسپتیک ها درنظر گرفت؟

درصد خلوص مربوط به موادی است که یک ماده شیمیایی به عنوان ماده اصلی در آن قرار داشته و درصد خلوص آن ماده بیان می­شود. مثلاً سودپرک ۹۸ درصد، شامل ۲ درصد ناخالصی­های مختلف و ۹۸ درصد خلوص هیدروکسید سدیم است. در محصولات شوینده فرموله شده شرکت پاکروپارت علاوه بر استفاده از بنیان های پایه شوینده مثل هیدروکسید سدیم و اسید نیتریک، مواد مختلفی با درصدهای متفاوت حضور دارند که هرکدام نقش مهمی در شستشو دارد و نمی­توان خلوصی برای کل محصول درنظر گرفت. اصولاً درصد خلوص باید بر مبنای یک ماده اصلی بیان شود که در این­جا این تعریف کاربرد ندارد.

دمای مناسب برای بهترین اثرگذاری شوینده های قلیایی و اسیدی چه دمایی است؟

بهترین دما برای شوینده­های قلیایی ۷۵-۸۵  درجه سانتی گراد است. البته در برخی از کارخانجات از دمای کمتر نیز استفاده می­شود اما بهترین راندمان در این دما بدست می آید. فاکتور دما می­تواند با دز شوینده، زمان سیرکولاسیون، دمای فرایند حرارتی صورت گرفته روی محصول در آن دستگاه و سایر فاکتورهای مؤثر تغییر کند.

بهترین دما برای شوینده های اسیدی دمای ۷۰-۶۰ درجه سانتی گراد می باشد.

بهترین دما برای انحلال دتوسپتیک D3 چقدر است؟

از لحاظ کلی، حلالیت D3 با افزایش دما بیشتر می شود. اما جهت جلوگیری از پاشش محلول و همچنین واکنش­های سریع، همیشه بهتر است D3 را به آب در دمای محیط اضافه کرده و سپس آن را به دمای بالاتر( C˚ ۸۵ ) برسانیم.

آیا با وجود سود یا اسید نیتریک باقی مانده در مخزن میتوان دتوسپتیک D3 و دتوسپتیک D5را نیز به مخزن افزود؟

از لحاظ شیمیایی با توجه به اینکه هر دو ماده قلیایی یا اسیدی هستند مشکلی ایجاد نمی­کند. اما از لحاظ عملکردی، پیگیری نتایج شستشو، اندازه گیری غلظت و واکنش­های ناخواسته ممکن است مشکلاتی را ایجاد نماید.

به طور کلی این کار پیشنهاد نمی­شود.

تفاوت TDS و Hardness در چیست؟و سختی آب مناسب برای استفاده دتوسپتیک ها چند PPMاست؟

Total Dissolved Solid (TDS) بهمجموعناخالصیهایموجوددرآبگفتهمیشودبهاصطلاحدیگربهمجموعموادجامدموجوددرآبTDSگفتهمیشود. TDSبهصورتppmبیانمیشود. TDSآبآشامیدنیمجاز ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ است. سختیمجموعغلظتنمک هاایکلسیمومنیزیمموجوددرآباست. بهطورکلیمیتوانگفت،TDS ده برابرسختیاست. (سختیجزئیازTDSاست.) وقتیTDS=1500باشدسختیتقریبا ۱۵۰ است.

هرچهسختیکمترباشداثراتشستشوقابلمشاهده¬تروبهتراست. اماسختی ۱۰۰ تا ۱۵۰ نیازبهافزایشدزشویندههایدتوسپتیکندارد. تاسختی ۲۰۰ تا ۲۵۰ عملکردشویندهتحتتاثیرقرارنمیگیرد. ایندرحالیاستکهاستفادهازاینآبسختمیزانمصرفاسیدراافزایشمیدهد.

آیا برای تجهیزات تولید کره محصول خاصی پیشنهاد می گردد؟

بله- برای این منظور به تفکیک جنس خطوط تولید (استنلس استیل یا آلومینیوم)  دو محصول قلیایی

Detoseptic D3 –Butter lines( Al) و Detoseptic D3 –Butter lines(S.S) در شرکت پاکروپارت فرموله شده است.

آیا برای تجهیزات فلزی حساس(غیر از استنلس استیل) شوینده مناسبی وجود دارد؟

بله- دتوسپتیک D3 شوینده قلیایی سطوح آلومینیومی ودتوسپتیک D5 شوینده اسیدی سطوح فلزی حساس محصولاتی هستند که برای شستشوی این سطوح فرموله شده اند.

ضدعفونی کننده ها

آیا باقی مانده ضدعفونی کننده وین اکساید ۱۵ روی محصول تاثیر می گذارد؟

در صورت استفاده در دزهای مجاز پیشنهادی انتظار میرود در پایان فرایند ضدعفونی، باقیمانده پراستیک اسید در تجهیزات و مسیر ها کمتر از حد استاندارد مورد قبول باشد. برای کسب اطمینان از نوار تست های مخصوص سنجش باقیمانده پراستیک اسید در پایان مرحله ضدعفونیاستفاده شود.

به غیر از پراستیک اسید چه مواد دیگری در وین اکساید۱۵ وجود دارد؟

محصول وین اکساید که حاوی ۱۵ درصد پراستیک اسید می باشد، از واکنش اسید استیک و پراکسید هیدروژن طی فرایندی که منجر به پایداری واکنش بر روی تولید ۱۵ درصد پراستیک اسید می شود تولید می گردد. در نتیجه در محلول کنسانتره ترکیبی از تمام این مواد وجود دارد.

برای اطلاعات دقیق تر به MSDS محصول مراجعه فرمایید.

دز مجاز مصرف برای وین اکساید ۱۵ چقدر است؟

با توجه به بنیان این محصول که پراکسی استیک اسید می باشد دز مجاز بر اساس تاییدیه های بین المللی (FDA) در دستور العمل مصرف شرکت پاکروپارت اعلام می گردد. به طور کلی استفاده از این محصول بر اساس باقیمانده مجاز در صنعت غذا در موارد مختلف متفاوت است. برای مثال در CIP  معمولا از دز یک لیتر به ۷۵۰ لیتر تا یک لیتر در ۱۰۰۰ لیتر پیشنهاد می گردد.

برای اطلاعات دقیق تر دستورالعمل کاربرد این محصول را از کارشناسان شرکت دریافت نمایید.

شرایط محیط نگهداری وین اکساید ۱۵چگونه باشد؟

از قرار دادن این محصول در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد و یا در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری نمایید. همچنین محصول را در مجاورت مواد قلیایی و کلرینه قرار ندهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به MSDS محصول مراجعه شود.

آیا می توان برای تصفیه آب آشامیدنی از وین اکساید۱۵ استفاده کرد؟ دز مجاز مصرف چقدر باشد؟

از محصول وین اکساید برای بهداشتی کردن آب شستشو و فرایند، در دز های مشخص که در دستورالعمل بهداشتی کردن آب آمده است، می توان استفاده کرد.

اما استفاده به منظور تصفیه آب آشامیدنی پیشنهاد نمی گردد.

آیا وین اکساید بر روی سطوح باعث خورندگی می شود؟

خیر- استفاده ازاین محصول در رقت های پیشنهادی در دستورالعمل ها که منطبق برتاییدیه های مجاز بین المللی میباشد فاقد خورندگی بر روی قطعات و تجهیزات استنلس استیل می باشد.

جهت کسب اطمیناناز میزان خورندگی وین اکساید گواهی اندازه گیری خورندگی موسسه IGI  بر روی استنلس استیل را دریافت نمایید.

باقی مانده پراستیک اسید بعد از ضدعفونی چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

با توجه به رقت مصرفی، دما، زمان سیرکولاسیون و تنش فیزیکی وارد شده به این محصول و همچنین سختی آب و حضور مواد آلی، باقیمانده پس از ضدعفونی می تواند متغییر باشد. به طور کلی در دز های پیشنهادی باقیمانده، قابل قبول و بدون نیاز به آبکشی می باشد.

سختی آب در عملکرد ضدعفونی کننده چه تاثیری دارد؟

در صورت بالاتر بودن سختی آب از حد استانداردPPM) 150 تا ۲۰۰) راندمان ضدعفونی کنندگی پراستیک اسید کاهش می یابد. برخی از ضدعفونی کننده ها از جمله گروه بنیانآمونیوم های چهار تایی)سانی سپت هایS3و (S6مقاومت بیشتری نسبت به سختی آب دارند.

آیا می توان باقی¬مانده محصول آماده به مصرف وین اکساید ۱۵ را دوباره به ظرف برگرداند؟

خیر – از اضافه کردن محلول رقت سازی شده به ظرف اصلی خودداری نمایید. این امر باعث تغییر در تعادل فرمولاسیون محصول و کاهش ماده موثره می گردد.j

آیا وین اکساید ۱۵ روی بایوفیلم تاثیر می¬گذارد؟

بله- وین اکساید با توجه به اینکه یک ضدعفونی کننده سطح بالا می باشد و بر روی انواع فرم های مقاوم میکربی اثر گذار است یکی از بهترین ضدعفونی کننده های اثر گذار بر روی بایوفیلم ها است.

آیا بعد از ضدعفونی کردن در خطوطی مثل ماست و پنیر که محصول تخمیری وارد خط می شود باید آبکشی صورت گیرد؟

ضدعفونی کننده وین اکساید یک ضدعفونی کننده سطح بالا و فودگرید می باشد و در ضدعفونی خطوط تولید صنعت لبنیات در حالت معمول و دزهای پیشنهادی فاقد باقیمانده می باشد. ولی با توجه به حساسیت موجود در خطوط تخمیری جهت اطمینان از عدم اثر گذاری باقیمانده اندک از این بنیان بر روی استارتر ها پیشنهاد می گردد که پس از استفاده از وین اکساید، آبکشی با آب پاک در انتهای CIP در نظر گرفته شود.

ضدعفونی دوغاب نشاسته با چه غلظتی از وین اکساید ۱۵ انجام شود؟

وین اکساید با توجه به تاییدیه های بین المللی و استاندارد داخلی قابل استفاده جهت کاهش بار میکربی دوغاب نشاسته می باشد. دز استفاده با توجه به نوع فرایند و با توجه به آلودگی اولیه قابل تعیین است . جهت اطلاعات دقیق تر به دستورالعمل استفاده مراجعه فرمایید.

بهترین ضدعفونی کننده برای از بین بردن جلبک در برج های خنک کننده و سیستم های آب در گردش چیست؟

در این سیستم ها استفاده از سانی سپت S4 محصول ضدعفونی کننده پایه پراکسید هیدروژن و نقره شرکت پاکروپارت  بهترین اثر گذاری را دارد. جهت روش دقیق استفاده دستورالعمل مصرف را از کارشناسان شرکت دریافت نمایید.

آیا ضدعفونی کننده مناسب برای کنترل و از بین بردن فاژ در صنعت لبنی وجود دارد؟

بله – با توجه به اینکه فاژ یکی از مقاوم ترین فرم های میکربی می باشد ضدعفونی کننده مناسب جهت از بین بردن آن وین اکساید می باشد. که در دز ppm   ۳۰۰ جهت کنترل و از بین بردن فاژ موثر می باشد.

در صورت مواجه شدن با فاژ در خطوط صنعت لبنیات، جهت اطلاعات دقیق تر و دریافت خدمات مشاوره ای با کارشناسان واحد مهندسی فروش شرکت تماس بگیرید.

کدامیک از محصولات ضدعفونی کننده شرکت پاکروپارت پس از استفاده نیاز به آبکشی ندارند؟

سانی سپت S2 یک ضدعفونی کننده بر پایه اسید سیتریک و وین اکساید ۱۵ یک ضدعفونی کننده بر پایه پراستیک اسید است که بر اساس FDA نیاز به آبکشی ندارند.

کدامیک از محصولات ضدعفونی کننده ی شرکت پاکروپارت به منظور ضدعفونی هوا استفاده می شوند؟

محتوا  در این قسمت قرار میگیرد ، بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن تغییر کنید